LJM LASTİK JANT MARKET | Blog, 4x4 Arazi Aracı Lastikleri 
LJM LASTİK JANT MARKET 0
Üye Girişi

4x4 Arazi Aracı Lastikleri

4x4 Lastik Ne Demek

 

Suv 4x4 lastikler adı gibi dört çeker lastikler demektir. Bu lastikler engebeli arazi koşllarına uygun olarak üretilmiş lastiklerdir. Yalnızca 4x4 lastikler değil 4x2 lastiklerde mevcuttur ve ayrıca 4x4 lastikler kendi aralarında da çeşitleri bulunur. Bunlar nedir? Gelin bereber keşfedelim!!

 

4x4 Lastik

 

4x4 lastikler dört tekerlerden de güçlü çekiş sağlar. Virajlarda, olumsuz yol koşullarında, aracın kalkışında ve diğer birçok yerde çok iyi performans gösterir ama bu araçlar yakıt tasarrufunda doğal olarak biraz daha fazla yakar. 4x4 lastikler her tekerden de aynı güçte çekiş sağlamıyor.

Bunlar üçe ayrılıyor.

 

1)Partime 4x4 Lastikler : Yarı zamanlı 4x4 istediği zaman iki tekerden çekere dönebiliyor. Normal kullanımda da zaten iki tekerden çeker şekilde kullanıyosunuz. Araziye çıktığınızda dört çekere geçiş yapabiliyorsunuz.

 

2)Fulltime 4x4 Lastikler : Tam zamanlı yoğun arazi şartlarına giren araçlar oldukları için bunlar hangi tekere ne kadar güç gidiceğini ya kendisi ya da sürücüsü tarfından ayarlanabilen 4x4 lastiklerdir. Yani bunlar tam anlamıyla arazi 4x4 lastikleridir. 

 

3)All wheel drive 4x4 Lastikler : Bu araçlarda da sürekli dört tekerden çekiş sistemi vardır. Daha çok yol tipi araçların dört çeker versiyonları All Wheel Drive olur ya da çok yoğun araziye girmeyen araçlar olabiliyor.

 

4x2 Lastik

 

4x2 araçlar iki tekerin dönmesi ile harekete geçen araçlardır. Yani çekiş iki tekerden sağlanmaktadır. Bu ön iki teker de olabilir arka iki teker de olabilir.Önden çekişli araçlar arkadan çekişli araçlara göre sayıca daha fazladır. Nedeni üretim maliyetlerinin daha düşük olması, yakıt tasarrufunun daha fazla olması, çamur, yağmur, kar gibi olumsuz yol koşullarında daha iyi performans göstermelerinden dolayı daha çok tercih edililrler.

Arkadan çekişli araçlarda olumsuz yol koşullarındaki performans belki biraz daha düşük olabilir, üretim maliyetleri daha yüksek olabilir veya yakıt tüketimi daha fazla olabilir ama performans söz konusu olduğunda arkadan çekişli araçlar ön plana çıkar.

 

4x4 Lastik Fiyatları

 

Suv 4x4 lastik fiyatı 800 TL’den başlayıp 5000 TL’ye kadar fiyat aralığı mevcuttur. Suv 4x4 lastik fiyatları lastiğin ebatlarına ve lastiğin yaz, kış veya dört mevsim lastiği olduğuna göre fiyatlar değişmektedir.  

 

4x4 Lastik Seçimi

 

Aracınıza 4x4 lastik seçerken dikkat edilmesi gereken iki husus vardır. Birincisi aracımız nasıl bir 4x4 , ikincisi aracımızı nasıl bir zeminde yani hangi yol şartlarında kullanıcaz. Arazi lastikleri adı üzerinde engebeli bir yola giriyorsanız, yoldan çıkcaksanız, bozuk bir yolda gitmeniz gerekiyorsa en iyi lastik 4x4 lastiklerdir.

 

Bu lastikler en zor şartlara ayak uydurmak için  tasarlanmıştır. Geniş sırt blokları ve derin diş yapıları vardır. Ancak bu lastikleri alıp yolda kullanamazsınız .

 

4x4 Yol Lastikleri

 

Eğer şehirde yaşıyorsanız ev, iş, okul, sosyal hayat çevresinde bir hayatınız varsa tabikide çoğunlukla şehirdeki yollarda aracınızı kullanıyorsanız 4x4 yol lastikleri tercih etmeniz gerekiyor.

 

4x4 Karma Lastikler

 

Bu 4x4 karma lastikler  hem engebeli yolda kendini gösterir hem de şehir hayatındaki dur kalk performanslarını çok iyi karşılar . Darbelere karşı dayanıklı ve dışardan baktığınızda da oldukça agresif bir tasarıma sahiptir.

 

Dört çeker araca sahipsiniz ama zaman zamanda iki çekere geçiş yapıyosanız ya da aracınız yolun durumuna göre aracın çekişini kendi kendine optimize ediyor. Bu gibi durumlarda her lastik birbirinden farklı şekilde kullanılacağı için aşınmaları da birbirinden farklı olabilir.

Daha çok güç alan lastikler elbette daha çabuk aşınıcaklardır. Uzun vadede bu durum performans , yakıt tüketimi ve güvenlik konularında olumsuz sonuçlar yaratabilir.

 

Bunu önlemek için yapmanız gerekenler :

 

Dört lastiğinde aynı marka ve modelden olduğuna emin olun.Ama sadece aynı marka ve model olması yetmez hepsinin aynı dönemde satın alınmış ve aynı dönemde takılmış olduğundan emin olmalısınız.

 

Lastikler arasındaki düzenli aşımayı sağlamak için ise lastiklerinizi belirli aralıklarla rotasyona sokun. Rotasyon, diğerlerine oranla daha fazla aşınan lastikleri daha az aşınan lastikler ile yer değiştirmek demektir. Bunun içinde belirli aralıklarla lastik bayilerine gidip lastiklerinizi kontrol edip