LJM LASTİK JANT MARKET | Blog, Çelik Jant Çeşitleri Ve Jant Temel Malzemeleri 
LJM LASTİK JANT MARKET 0
Üye Girişi

Çelik Jant Çeşitleri ve Jant Temel Malzemeleri

Çelik Jant Çeşitleri 

Otomobil jantı imalatında genel olarak dört farklı malzeme vardır. Bu malzemelerden sac otomobil jantı, Aliminyum alaşımlı araba jantı, magnezyum alaşımlı araba jantı, kompozit malzemelerden yapılmış araba jantı. 

 

Jantların Yapımında Kullanılan Malzemeler :

Saç jant : Saç jant hem çeliğin hemde sacın kaynakla birleştirilmesinden yapılan jantlara saç jant diyoruz. Jant kapağı takılan jer jant  aslında saç janttır.

 

Aliminyum Jant : Bu jantlar halk arasında çelik jant olarak bilinir. Ama hiç alakası yoktur. Çelik jant denilen şey aslında aliminyum alışımlı jantlardır. Değişiklik göstersede genel olarak ortalama %90’ı aliminyumdan oluşur. Kalan %10 ise silisyum , magnezyum veya titanyum gibi malzemeler kullanılarak üretilir.

 

Magnezyum Jant : Magnezyum alışımlı jantlar öyle sokaklarda hep rastlayabileceğiniz jantlar değildir. Maliyeti oldukça yüksektir. Genellikle formula 1 araçlarında ve supercar dediğimiz canavarlarda bulunur. Son derece dayanıklı, hafif ve uzun ömürlüdürler.

 

Kompozit Malzemeden Yapılmış Jant : Kompozit jantlar , jantların ulaşabileciği son noktayı temsil eder. Karbon fiber üretebildiği için son derece hafif ve mükemmel derecede dayanıklıdır. Ancak üretimleri gerçekten çok zor olduğu için çok az kullanımaktadır.

 

Jantı Aracınıza Takmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Jantı aracınıza oturturken bijon ve somonların eşleştiği yerlerde boya olmadığına dikkat edin . Tabi somom ve bijonlarınızın da iyi durumda olduğuna hatta orjinal oladuğundan emin olun ve jantın aracınıza ve lastiğinize uygun olduğuna dikkat edin .

 

Jantınızı lastiğinize göre seçmeye ve her zaman  önerilen ebatlarla önerilen türleri kullanmaya dikkat edin . Unutmayın lastikler aracınızın yolla temasınızı sağlayan tek şeydir.