LJM LASTİK JANT MARKET | Blog, Kar Zinciri Fiyatları Kar Zinciri Nasıl Takılır ? 
LJM LASTİK JANT MARKET 0
Üye Girişi

Kar Zinciri Fiyatları Kar Zinciri Nasıl Takılır ?

Kar Zinciri

Sürücüler trafikte her zaman dikkatli olmalıdır. Bu kış mevsimi içinde geçerlidir. Ağır geçen kış aylarında kış lastiği her zaman yeterli olmayabilir ve bir yere kadar iyi performans gösterebilir. Bu gibi durumlarda sizin güvenliğiniz için kar zinciri takılması gerekmektedir.

 

Kar zinciri takılması aracın zemine daha iyi tutunmasına yardımcı olur ve aracın daha kolay hareket etmesini sağlar.

 

Kar Zinciri Fiyatları

Kar zinciri her bütçeye göre uygun fiyatlara sahiptir. Kar zinciri çeşitleri ve markası etkenlerinden dolayı fiyatlarda değişiklik söz konusudur. Kar zinciri fiyatları ortalama 94TL’den başlayıp 2000 TL’ye kadar değişiklik göstermektedir.

 

Kar Zinciri Nasıl Takılır ?

 

  1. Otomobilinizin düz zeminde olduğundan ve el freninin çekilmiş olduğundan emin olmalısınız.
  2. Zincirin halat kısmını lastiğin arkasından geçirip halat uçlarının birbirine sabitleyiniz.
  3. Sonrasında zincir kısımları tekerleğin önüne gelecek şekilde güzelce giydirip sabitleme yerlerinden iyice sabitlediğinizden emin olmalısınız.
  4. Boşta kalan zincir uçlarını lastiği sıkıca saracak şekilde birbirine bağlayın.

 

Kar Zinciri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

  Lastiğinize kar zinciri seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şey lastik ebatıdır. Bu yüzden lastik ebatlarınızı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Lastiğinizin ebatlarını bilmiyorsanız, lastiğinizin üzerinde yanak kısmında yazan ebat bilgilerinden yardım alabilirsiniz ve böylelikle kar zinciri kutularında yazan biligilerle karşılaştırp lastiğiniz için doğru kar zincirini satın alabilirsiniz.

   

  Eğer lastiğin ölçüsüne göre uygun olamayan küçük yeya gevşek kar zinciri alınırsanız aracınızı rahat bir şekilde kullanamazsınız ve bu da sizin güvenliğinizi tehlikeye atar. Bunun için doğru kar zinciri satın almanız çok önemlidir.

 

Kar Zinciri Lastikler İçin Zararlı Mı?

 

  Kar zincirleri özel olarak kış lastikleri için üretilmiştir. Kar zincirini kar olmayan zeminlerde kullanmak ya da karlı zeminde hızlı bir şekilde gitmek de lastiklerin zarar görmesine neden olabilir.

Ayrıca kış lastiklerinize uygun olarak seçilmeyen kar zincirleri ve yanlış montaj uygunlaması sebebiyle de lastikler zarar görebilir. Eğer lastikler zarar görürse kendinizi tehlikeye atmış olursunuz. Bunun için doğru zincir kullanımı oldukça önemlidir. 

 

Kar Zinciri Zorunlu Mu?

 

  Aracınızda her ihtimale karşı kar zinciri bulundurmalısınız. Kar ziniciri hususi araçlar için zorunlu değil ama buluduğunuz bölgede yoğun kar yağışı olduğunda ya da trafik polisinin kar zinciri takılmasını önerdiği zaman kar zinciri takmanız can ve mal güvenliğiniz için oldukça önemlidir.

 

  Zorlu kar koşullarında yolcu ve yük taşıyan ticari araçlar için kar zinciri taklıması zorunludur. Eğer zorunlu olduğu halde kar zinciri takılmadıysa araç sürücülerine  88 TL para cezası kesilecektir. Ayrıca ehliyetinizden de 10 ceza puanı düşülecektir.

 

Kar Zincir Çeşitleri

 

  Kış aylarında aracınızın ve sizin güvenliğiz için kış lastikleri takmanız çok önemlidir. Kış aylarında kar yağışının artmasıyla birlikte kar lastikleri nadirde olsa yol tutumunda zorlanmaktadır. İşte bu gibi durumlarda devreye kar zincirleri girmektedir. Kar zincirleri aracınızızn yol tutumunu kolaylaştırır ve böylece güvenle aracınızı kullanabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz kar zincir çeşitleri : Patinaj zinciri , plastik kar kiti , kar paleti ...