LJM LASTİK JANT MARKET | Blog, Kış Lastiği Nasıl Anlaşılır ? 
LJM LASTİK JANT MARKET 0
Üye Girişi

Kış lastiği nasıl anlaşılır ?

KIŞ LASTİĞİ NASIL ANLAŞILIR ?

Kış lastikleri genel olarak üzerlerinde bulunan kar tanesi sembolü ve (M+S) yazısından anlaşılır. Kış lastiğini anlamanın birçok yolu vardır. Araç lastiklerinizin kış lastiği olduğunu gösteren sembollerden bazıları şunlardır ; 

  • M+S işareti ; Kar ve Çamur (Mud+Snow) anlamına gelir. 
  • Kar Tanesi (Snowflake) işareti 
  • Dağ Üzerine Yağan Kar işareti 
  • Üç Zirveli Kar Tanesi (3PMSF) ; Karlı ve buzlu zeminler üzerinde test edildikten sonra verilen bir sertifikadır. Lastiğin yanak bölgesinde bulunur.

Bu dört sembolün kış lastiklerinizin üzerinde olup olmadığına dikkat ediniz. Lastiklerinizde bu işaretlerden biri veya birkaçı var ise bu lastiklerinizin kış lastiği olduğu anlamına gelir. 

Araç lastiklerinizin üzerinde herhangi bir sembole rastlamadığınızda lastiklerinizin sırt desenlerini inceleyebilirsiniz. Kış lastiklerinin desen dolguları diğer lastiklere göre daha az ve sırt yapıları derindir. Nedeni ise lastikteki kar ve çamur gibi maddelerin dışarı atılması daha kolay olacaktır. Dişleri daha derin ve sırt kısımları ise geniştir. Aracınızın karlı ve buzlu zeminde daha rahat yol ve viraj alabilmesi için karın lastik üzerinde birikmesini engelleyen kanallar bulunacaktır. Kış lastiğinizin RMA (Rubber Manufacturers Association) şartlarını sağlaması lastiklerinizin kış lastiği olduğunu gösterir. Kış lastiklerini anlama konusunda bir diğer nokta ise çivilerdir. Çiviler, bazı kış lastiklerinde olur ve aracın daha güçlü yol almasını sağlar. Eğer bu özelliklerden hiçbiri araç lastiklerinizde bulunmuyorsa, lastiklerinizi hemen değiştirmeli ve kış lastiği aldığınıza emin olmalısınız. 

Kış lastiği fiyatları hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.