LJM LASTİK JANT MARKET | Blog, Lastik Değişim Zamanı 
LJM LASTİK JANT MARKET 0
Üye Girişi

Lastik Değişim Zamanı

Lastik Değişim Zamanı

 

Lastikler marketten aldığınız ürünlere benzemez. Çünkü marketten aldığınız ürünlerin son kullanma tarihi yazar ama lastiklerde son kullanma tarihi yazmaz, onun erine üretim tarihi yazar. Değişim zamanının geldiğini anlamanında birkaç yolu vardır. Lastiğiniz ne kadar doğru şartlarda ve önerildiği gibi saklarsanız kullanım süresi o kadar uzar ve size verim sağlar.

 

Lastiğin değiştirilmesi gereken ilk konu lastiğin patlamasıdır. Lastiğiniz patladıysa , lastiğin yamalanması, onarılması ve tamir edilmesi mümkündür. Ancak lastiğin üzerinde belirli yerler var ki , bu noktalarda gerçekleşecek olan patlamalar sonucunda kesinlikle ya değişime gidilmesi gerekiyor ya da bir uzmandan görüş almanızda fayda var.

 

Bu noktalardan biri de lastiğin yanak kısmıdır. Lastiğin yanağında gelebilecek patlamalara dikkat etmek gerekiyor. Eğer gerçekten büyük bir deformasyon, yarık falan varsa tamir edilmesi imkansız olabilir. Lastiğin tabanında oluşan yarıklarda kritiktir ama lastik tabanının telafisi daha kolaydır.

 

Aracınızı kullandığınız yolların durumu da lastiğinizin ömrünü direkt olarak etkiler. Aşınma, lastiğin önerilen diş derinliğinin altına düşmesi, yıpranma ve hasar, aşırı ve sık sık hava düşüşü, mevsim değişimleri, balon oluşumları ve sert darbeler neticesinde lastikte görülen şekil değişiklikleri gibi bir çok etken vardır.

 

Peki bunların herbirini nasıl anlıcaksınız? Kontrol ederek. Aracınıza binmeden önce muhakkak dört lastiğinizin de ne durumda olduğunu kontrol etmeniz gerekmektedir ve düzenli aralıklarla lastiğinizi bir uzmanada  göstermenizde fayda var.

 

Bunların dışında iyi bir şoför olmanız da gerekiyor. Nedeni ise lastiğinizin yol ve aracınızla olan uyumunu hissetmeniz gerekiyor. Rutin sürüşlerinize oranla daha fazla titreşim hissediyorsanız, aşina olmadığınız bir gürültü duyuyorsanız veya virajlarda lastiğin eski performansına göre biraz kayıplar hissediyosanız lastiklerinizin değişim zamanı geldi demektir.

 

Lastik Değişimi Kaç Km

 

Genel olarak bir araç lastiğini km bazından esas alırsak en az 50 bin ve 60 bin km’de mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir. Yıl olarak da 5 yıl sonrasında lastiğin değiştirilmesi sizin ve sevdiklerinizin güvenliği için gerekmektedir.

 

Lastiğin Diş Derinliği

 

  Lastiğinizin çevresinde belirli oluklar vardır. Bunlar lastiğinizin diş derinliği oluyor. Diş derinliği denildiğinde bu olukların derinliğinden bahsediliyor. Yasalar gereği bu çukurla tabanı arasındaki derinlik en az 1.6 mm olmalıdır. Ama yinede siz lastiğinizin derinliği 3mm aşağı inerse lastiğinizi değiştirebilirsiniz.

 

Lastiğiniz dönmeye devam ettikçe aşınır. Aşınma dediğimiz şey de, lastik yüzeyinin erimesidir. Lastiğin yüzeyi erimesi demek te çukurlar arasındaki mesafenin azalması demektir. Bunu önlemek içinde mutlaka lastiğimizin derinliğini ölçmeliyiz ya da ölçtürmeliyiz.

 

Eğer lastik diş derinliğini kendiniz ölçmek isterseniz bunun birkaç yolu var ve oldukça kolay. Cebinizde bulunan 1 lira ile lastiğinizin diş derinliğini ölçebilirsiniz. 1 liranın kenar kısmında bulunan sarı çerit ortalama 3mm veya 4mm’dir. 1 liranızı lastik oluğunun içine koyduğunuzda derinlik sarı çizgiden fazla ise lastiğiniz aşınmış demektir.

 

Bu arada yaz lastiklerinin ve kış lastiklerinin arasında diş derinliği farkı vardır. Her mevsimde farklı sürüş gereksinimlerine ihtiyaç duyulacağı için bu lastiklerde buna cevap vericek şekilde üretilmiştir. Yaz lastikleinizi 3mm’ye kadar kullanabilirsiniz ama kış lastiklerinizi 3mm’ye gelmeden de  değiştirmenizde fayda var.