LJM LASTİK JANT MARKET | Blog, Tubeless Lastik Nedir? Tubeless İle Şambrel Farkları 
LJM LASTİK JANT MARKET 0
Üye Girişi

Tubeless Lastik Nedir? Tubeless ile Şambrel Farkları

Tubeless Lastik Nedir? 

İçerisinde ek bir lastik, şambrel gibi bir cisim bulunmadan, direk janta giydirilen ve içine basılan hava ile ayakta duran lastik çeşidine Tubeless Lastik (Tüpsüz Lastik) denir.

 

Tubeless ile Şambrel Farkları

İkisi arasındaki temel fark aslında iç lastikte olan lastikleri takıp çıkartmak ve tamir etmek daha zor oluyor. Çünkü jantın içinde birde şambrel vardır. Tamir ederken şambreli de çıkartmak gerekiyor.

 

Şambrel lastiğin bakımı biraz daha kolaydır. Lastiğin alacağı ufak tefek darbelerden olan cisimlerin oluşturabileceği herhangi bir açıkta hava kaçırma ihtimali daha düşüktür. Çünkü bu noktada lastiğiniz tabi yeteri kadar sağlamsa koruyucu bir görev görücektir ve havanın muhafaza edildiği kauçuğu o ilk darbeden koruyacaktır.

 

Tubeless lastiklerde ise sök çıkar işlemi daha kolaydır. Tubeless lastiklerde de sızdırmazlık için bir formül bulumuştur. Hava kaçırmayı engelleyen özel kimyasallardan yapılmış bir iç astar lastiğin iç yüzeyine yerleştirilmiştir. Böylelikle ilk darbelerde veya açıklarda sızdırma ihtimali minimum seviyeye indirilmiştir.

 

Iç lastiği olmayan yani tubeless lastiklerin içinde daha az malzeme olduğu için daha soğuk çalışırlar ve daha geç ısınırlar. Buda sürüş emniyetini arttırır. Aracınız hareket halinde iken herhangi bir hava  kaçırma durumu yaşanırsa lastiğin içindeki havanın daha geç boşalmasını sağlar.

Tüm lastik modelleri için tıklayınız ...